
Договор № BG04-04-05-19-02/13.11.2015 г.
Финансиран от: Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
Програма: BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“
Грантова схема: BG04-04-05 „Обучения и образователни дейности за повишаване на административния капацитет по отношение на мерки за енергийна ефективност и възобновяема енергия“
Бенефициент: „Адванст бизнес консултинг“ ООД, Република България
Партньор: Norsk Energi, Кралство Норвегия
Период на изпълнение: 13.11.2015 – 30.04.2016 г.
Размер на БФП: 188 770.84 лева/ 96 517.00 евро
Проектът „Изграждане на капацитет на публичната администрация в България, свързан с енергийната ефективност и въвеждане на възобновяеми енергийни източници“ се финансира в рамките на Програма BG04 по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
Декларация относно отговорността
Този сайт е създаден с финансовата подкрепа на Програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ по ФМ на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от „Адванст бизнес консултинг“ ООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че материалите и информацията на сайта отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, страните-донори и Програмния Оператор на Програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“
На 28 април 2016 г., от 15:30 ч., в конферентната зала на Гранд хотел „Хебър“, гр. Пазарджик, се проведе заключителната пресконференция по проект „Изграждане на капацитет на публичната администрация в България, свързан с енергийната ефективност и въвеждане на възобновяеми енергийни източници“ е финансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г., Програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяемa енергия“ , Грантова схема BG04-04-05 „Обучения и образователни дейности за повишаване на административния капацитет по отношение на мерки за енергийна ефективност и възобновяема енергия“.
По време на пресконференцията екипът и експертите по проекта отчетоха пред представителите на заинтересованите страни и медиите извършените дейности, постигнатите цели и резултати по проекта.
В град Пазарджик се проведе последното обучение по проект „Изграждане на капацитет на публичната администрация в България, свързан с енергийната ефективност и въвеждане на възобновяеми енергийни източници“. Обучението беше проведено в Гранд хотел „Хебър“ в периода 25-28 април 2016 г.
В обучението участваха представители на общини, областна администрация, детски градини, училища и други администрации.
На 11-14 април 2016 г. в хотел „Казанлък“ се проведе деветото от цикъла обучения по проект „Изграждане на капацитет на публичната администрация в България, свързан с енергийната ефективност и въвеждане на възобновяеми енергийни източници“.
В обучението участваха представители на общини, областна администрация, детски градини, училища и други администрации.
Осмото обучение по проекта се проведе между 4 и 7 април 2016 г. в конферентната зала на хотел „Рамира“, гр. Кюстендил.
Обучението събра представители на общини, детски градини, училища от областта, които се включиха в дискусия и обмяна на опит в сферата на енергийната ефективност и използването на възобновяеми източници на енергия.
Седмото обучение по проекта се проведе в периода 28-31.03.2016 г. в хотел „Балкан“, гр. Габрово.
Обучението премина при изключителен интерес, като в него се включиха представители на общините, областната администрация, лечебните заведения, съдебната власт от Габрово и Велико Търново.
В периода 21-24.03.2016 г. в конферентната зала на хотел „Парк Централ“, гр. Сливен, се проведе шестото обучение по проекта, в което се включиха представители на общини, областна администрация, детски градини, лечебни заведения от област Сливен.
Програмата на обучението можете да изтеглите от тук.
Петото по пред обучение по проекта се проведе в периода 14-17.03.2016 г. в хотел „Струма“, гр. Перник.
В обучението взеха участие представители на общини, областна администрация, детски градини и други администрации, имащи отношение към прилагане на мерки за енергийна ефективност в публични сгради.
В периода 22-25.02.2016 г. в конферентната зала на хотел „Панорама“ в Сандански се проведе поредното обучение по проект „Изграждане на капацитет на публичната администрация в България, свързан с енергийната ефективност и въвеждане на възобновяеми енергийни източници“.
Основните теми, засегнати в обучението, бяха:
В обучението взеха участие представители на държавни и общински администрации, имащи отношение към разработването, прилагането и контролирането на изпълнението на мерки за енергийна ефективност и възобновяема енергия.
В периода 08-11.02.2016 г. в конферентната зала на Бизнес Хотел „Пловдив“ се проведе третото обучение по проекта.
В обучението взеха участие представители на общини, областна администрация, детски градини, лечебни заведения, имащи отношение към разработването, прилагането и контролирането на изпълнението на мерки за енергийна ефективност и възобновяема енергия.
В периода 25-29 януари 2016 г. членове на екипа по проекта от „Адванст бизнес консултинг“ ООД бяха на работно посещение в Осло, Кралство Норвегия. Основната цел на визитата бе обмяна на опит между проектните партньори в областта на въвеждането на мерки за подобряване на енергийната ефективност и възможностите за използване на възобновяеми енергийни източници в общински и държавни сгради.
Основните акценти в работното посещение бяха:
Посещение и запознаване с въведените технологии в плюс-енергийната сграда Powerhouse Kjørbu в Сандвика. Powerhouse Kjørbu е уникална с това, че произвежда повече енергия, отколкото консумира. Опитът в областта на плюс енергийните сгради бе представен от Фритьоф Салвесен, консултант в областта на енергийната ефективност и околната среда в Asplan Viak AS – един от създателите на проекта за реконструкция на сградата.
Енергийно планиране и енергийна ефективност в общините в Норвегия – опитът на „Норск Енерджи“.
Климатична и енергийна стратегия на община Осло, Кралство Норвегия. Целите на общината, плановете за развитие и стратегията за намаляване на вредните емисии до 2020 и 2050 г. бяха представени от Ойстен Ихлер, Директор на програмата за климата и енергията в община Осло.
Климатична и енергийна стратегия на община Шедсмо. Екипът на „Адванст бизнес консултинг” се запозна с опита на общината при сключването на ЕСКО договори. Община Шедсмо има сключен договор с гарантиран резултат, обхващаш 200 публични сгради, включително училища и детски градини.